Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
( Po-So, 07-18 h )
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Info
  3. O potravinách
  4. Citrusové ovoce
  • Štítky blogu
06.02.2017
O potravinách

Citrusové ovoce

Pomeranč

Pomeranč nejen, že obsahuje vitamín C, ale také vláknimu, lehce stravitelné cukry a také velký obsah draslíku a vápníku. Co se týká vitamínu je zde kromě již zmíněného C zastoupen i vitamín A a vitamíny řady B. Pomeranč se doporučuje jako součást stravy při infekčních onemocněních, ale nejen při nich. Co to je vůbec pomeranč. je to plod stromu pomerančovníku pravého.Plody jsou šťavnaté dužinaté kůrou obalené koule. Dužina má barvu žluté, oranžové a některé odrůdy až červené a fialové. Kůra není jedlá používá se na výrobu esencí. původně rostly v oblastech okolo číny ale dnes je jejich pěstování rozšířeno jak v Americe tak v jižních oblastech Evropy.

 

Pomelo

Je to největší citrusové ovoce pocházející z jižních oblastí Asie (Thajsko, Malajsie a Indonésie).Dnes již roste také v Americe či japonsku Pomelo nejen , že velmi dobře chutná ale také má léčivé účinky ostatně jako většina citrusů. Je velmi podobné grepu akorát , že jeho plody jsou "tykvovitého či hruškovitého" tvaru.Existují odrůdy s kůrou ale dokonce i bez kůry, Dužiny pomela jsou lehce zelené až nažloutlé či naoranžovělé.Stejně jako u pomeranče se z kůry pomela mohou dělat esenciální oleje. Velký obsah vitamínu C je doplněn kvalitním množstvím draslíku či manganu.

Citrón

Nejznámější citrusové ovoce na světe.Původem je stejně jako pomelo z jihovýchodní Asie. Dnes se citrón pěstuje napříč celým světem a dokáže vám vyrůst i na slunném místě v ČR. Citrón vedle silného obsahu vitamínu C obsahuje také železo či draslík. Citróny mají velmi silný antiseptický účinek.Citrón je dnes kromě ovoce k přímé spotřebě často používán jako "koření" k dochucování pokrmů, výrobě limonád apod.

Limetka

Citrusové ovoce, které se sklízí nezralé a je narozdíl od citrónu zelená a né žlutá. Limetka má stejně jako citrón obrovský obsah vitamínu C v poměru s velikostí , také má vysoký podíl vitamínu B. Limetku vypěstujete i v našich podmínkách pokud máte kvalitní skleník s vyhříváním :-). Taktéž jako citrón slouží pro výrobu nápojů, přidává se do míchaných drinků a dochucují se s ní pokrmy.

Grep

Grapefruit byl objeven na barbadosu a dnes se pěstuje  hojně v Americe a také v jižních oblastech Evropy. Stejně jako pomeranče či citróny má grep velký obsah vitamínu C a B1.Grep má hrubší kůru a dužina je narůžovělá až červená. grep je také lehce nahořklý s jemnou kyselinkou. Grep je jeden z nejoblíbenějších citrusů vůbec.

Mandarinka

Je to nejoblíbenější citrus vůbec, kvůli jeho snadné loupatelnosti. Tenká kůra dovolí oloupání v mžiku.mandarinak je prapůodem z obastí Číny a japonska a odtud je odvozen i její název. Mandarinka je antioxidantní díky vitamínu C v její dužině. Jejich chuť je sladká s lehkou nakyslostí.Jejich složení je skoro totožné se složením pomeranče.

 

Nabídku našeho citrusového ovoce v Ostravě naleznete ZDE

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli